שומרים על פה בריא

שומרים על פה בריא

כותבת: נטלי זייטל

רכזת צוות קלינאיות תקשורת עלה בני ברק

צחצוח שינים הוא חלק חשוב ביותר בהיגיינת הפה. מטרת צחצוח שיניים היא הרחקת רובד החיידקים ושיירי אוכל המצטברים על הלשון, השיניים, ברווחים שבין השיניים וברווחים שבין השיניים לחניכיים. לאור זאת, חשובה ביותר המסגרת הקבועה של שמירה על בריאות הפה כחלק בלתי נפרד מהשמירה על בריאותו הכללית של הילד.

במחקרים שנערכו בתחום נמצא שמדדי רובד החיידקים ודלקות החניכים היו גבוהים משמעותית בילדים בעלי מוגבלויות מוטוריות בהשוואה לילדים בריאים.

הסיבות לכך הן בעיקר בשל הזנחת ההיגיינה של איזור הפה הנובעת מתלות באנשים אחרים שיבצעו עבורם את הצחצוח , וכן מלקות פעולות השרירים הנובעת מהמחלה עצמה. כך למשל, תנועות גוף בלתי נשלטות ,רגישות תוך פומית גבוהה ,הופעת רפלקס הקאה מוגבר כתגובה למגע של מברשת או סגירת לסתות בלתי נשלטת בעת הצחצוח מקשים מאוד ולעתים אינם מאפשרים לבצע צחצוח שיניים כפעולה שגרתית. סיבה נוספת “התורמת” לקושי בביצוע צחצוח שיניים היא המוגבלות הקוגניטיבית והתקשורתית המשפיעה על יכולת שיתוף הפעולה וכן על המודעות לחשיבות צחצוח השיניים.

מרכז עלה בית יהלום בב”ב נותן מענה לאוכלוסיה של פעוטות ,ילדים, בני נוער ומתבגרים עם מוגבלות שכלית ומוטורית התפתחותית בדרגות חומרה ניכרות וזקוקים לתמיכה רבה בכל תפקודי היומיום. צוות עלה משתדל להעניק לחניכים טיפול מקיף, תמיכה ויחס אישי .

לאור אופי אוכלוסיית ילדי עלה והקשיים המתוארים יזם צוות קלינאות התקשורת במעון עלה בית יהלום ב”ב בשנת הלימודים תשע”ד פרויקט ” שומרים על פה בריא”.

במסגרת המיזם נערכו 11 סדנאות ע”י השיננית אוקסנה מושביץ אשר עסקו בסקירה התיאורטית הרלוונטית, היבטים פיזיולוגיים וחשיבות ההיגיינה האוראלית. בסדנאות השונות השתתפו עשרות אנשי צוות אשר נחשפו לשיטות צחצוח יעילות תוך דיון והצעת רעיונות להתאמת השיטות לילדים עם קושי בולט. בהמשך הועברו הדרכות מעשיות ב-18 קבוצות, בהן הדגימה השיננית על כל חניך וחניך את הדרך הנכונה לצחצוח שיניו ומה הוא סוג המברשת וחומר הניקוי המתאימים לו ביותר . כל ההדרכות תועדו וחלקן אף הוסרטו בהתאמה למורכבותן והועברו לצוותי הכיתה. מדובר במיזם מתמשך  אשר כולל המשך הדרכות למטפלים חדשים ולהורים, מפגשי מעקב וסדנאות רענון.