צעד אחד קטן

צעד אחד קטן

במעון השיקומי "יד לטף" עלה בבני ברק 50 ילדים, באחד הגנים עשרה ילדים מתוקים בגילאי שנתיים-שלוש, כולם מאובחנים עם קשיים מוטוריים שונים. מרבית הילדים הגיעו לגן בתחילת שנת הלימודים תשע"ד/תשע"ה, כאשר אינם מסוגלים להתנייד בכוחות עצמם, מרביתם בשלבי זחילה שונים.

למעבר בין זחילה להליכה חשיבות רבה, הילדים מצליחים לראות את העולם בגובה העיניים, לפתח עצמאות ונגישות, והתנועה מאפשרת להם להיות חופשיים במידה רבה יותר לפעילות מוטורית משוכללת יותר התואמת את גילם ומחזקת את גופם ואת ביטחונם העצמי.  המעבר דורש, בין היתר, חיזוק משמעותי של הגפיים התחתונות, של שרירי היציבה (שרירי הגו) ויכולת שמירה על שיווי המשקל.

הצוות המטפל כולל גננת, סייעות, מרַפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת ופיזיותרפיסטית. על מנת להביא את הילדים ממצב של זחילה למצב של הליכה ניתנים חיזוקים רבים לילדים הן במישור המנטאלי והן במישור הפיזי. במישור המנטאלי, התהליך דורש החדרת מוטיבציה בילדים, חיזוקים חיוביים ודרבון הילדים להמשיך ולהתאמץ.  במישור הפיזי, הצוות מתרגל עם הילדים באמצעים שונים ומגוונים שמירה על שיווי משקל, סגנונות הליכה, תרגול הליכה על משטחים שונים, חיזוקים במנחים מגוונים, מעבר מעל מכשולים ועוד.

כעת, אנו נמצאים בעיצומו של התהליך, אבל כבר עכשיו, כחמישה חודשים מתחילת השנה, רואים ברכה בעמלנו. ילדי הגן השיגו את המטרות שהצבנו להם עד היום, וכבר עובדים קשה להשיג את היעדים החדשים שנקבעו להם. חלקם נעמדים וכבר מצליחים לבצע פסיעה או שתיים, ומרביתם מתהלכים לגמרי בחופשיות.  העבודה הקולקטיבית של הילדים אחד עם השני תרמה תרומה נכבדת להתקדמות המהירה שלהם וכאשר הם ראו אחד את השני מתקדמים, המוטיבציה שלהם להצליח גברה וגרמה להאצת התהליך. אנו מצפים ומקווים שעם הזמן הילדים ימצו את הפוטנציאל המוטורי הגלום בהם וישיגו את מירב העצמאות.

אני מאחלת לילדים המתוקים להמשיך להצליח ולהתקדם, ונזכור כולנו שגם מסע של אלף קילומטרים מתחיל בצעד אחד קטן. קטן וחשוב מאד.

כתבה: מיכל גור, פיזיותרפיסטית