פיזיותרפיה

פיזיותרפיה

ראיון עם הינדי וינגר, MSPT

הינדי וינגר היא פיזיותרפיסטית במרכז השיקומי והמגורים של עלה ירושלים. בראיון מרתק, הינדי תיארה את יומה, והעניקה לנו הצצה לאיך להיות חלק ממשפחת עלה.

המטרה העיקרית של הפיזיותרפיה היא שיפור איכות החיים עבור כל דייר עלה, פיזיותרפיה חיונית לחלוטין לילדים עם מוגבלות. המטרה הסופית של טיפול מסוג זה היא לשפר את הניידות והתפקוד, כך שהאדם יכול להיות עצמאי יותר ולהשתתף יותר בחברת חבריו. בדרך כלל, המפגשים מותאמים באופן אישי לצרכיו של האדם ומשלבים פעילויות פעילות גופנית, איזון וקואורדינציה כדי לאפשר חיים מועשרים ומספקים יותר עבור הדייר.

פעילות גופנית וטיפול מסייעים להפחתת הכאב, לקידום גמישות השרירים, להפחתת נפיחות במפרקים ולהגברת הניידות. לאנשים עם מוגבלות התפתחותית, אתגרי שיווי המשקל ומשחקי התגובה והתיאום יכולים לסייע בשיפור התפקוד המוטורי הגולמי, העדפות וכישורים חזותיים. מלבד היתרונות הגופניים של טיפול מסוג זה, מיומנויות מחודדות אלו עוזרות להגביר את הביטחון העצמי ורגשות הערך העצמי.

"אני עובדת עם אוכלוסיות רבות ומגוונות בעלה. אני חלק מצוות של שישה פיזיותרפיסטים ואנחנו עובדים עם מכלול הילדים המלא" אומרת הינדי. "יש ילדים שאני עובדת איתם שהם בעלי תפקוד נמוך יותר, והם זקוקים לטיפול שבועי אינטנסיבי כדי לעזור להם להתקדם. יש את הילדים שנמצאים ברמה גבוהה יותר של תפקוד, ופשוט זקוקים למפגשי מעקב פעם בשבועיים כדי לעקוב אחר ההתקדמות שלהם"

הינדי מסבירה כי כל אנשי הצוות בעלה עובדים יחד כצוות לשיפור איכות החיים של הילדים. "צוות עלה הוא בינתחומי. אנו מתכננים תכניות יחד עם הרופאים, האחיות, המטפלות. אנו מסונכרנים עם כל תחומי הטיפול בילדים"

"אנו עובדים עם הילדים על פי הרמה האישית שלהם. חלק מהתרגילים מיועדים לעזור לילד ללמוד ללכת. יש תרגילים המסייעים ביישום מכשירי מערכת טובים יותר, כך שהילדים יכולים ללמוד להיות עצמאיים יותר. עבור חלק מהילדים המטרה שלנו היא לשפר את שליטת הראש שלהם, כך שיוכלו להשתתף בפעילויות. כל ילד הוא שונה. כל ילד הוא עולם משלו"

מרכזי עלה הם חדישים, עם שלל ציוד ועזרים טיפוליים. עלה מציעה מגוון רחב של טיפולים כדי להבטיח שכל ילד יקבל את הטיפול הדרוש לו. מלבד הטיפול הגופני, העיסוק והדיבור, עלה מספקת גם טיפול נשימתי, הידרותרפיה ואפילו טיפול בבעלי חיים, אם הצוות מאמין שזה יועיל לילד.

"אנחנו עושים יוגה עם הילדים ויש לנו פעילויות קבוצתיות אינטראקטיביות ומרתקות. לעלה יש חדר אימונים מדהים ומלא בציוד כושר פסיבי, המותאם כך שילדיו של עלה יוכלו להשתמש בו. אני עובדת עם כל ילד אחד על אחד, בין אם בכיתה שלהם או בחדרי הטיפול. כל ילד מקבל יחס אישי, אינדיבידואלי. אנו יוצרים תוכנית טיפול מותאמת אישית לכל דייר, על סמך התקדמות העבר שלהם ומטרות עתידיות"

הינדי מבהירה כי בכל הקשור לטיפול, עקביות חיונית. על מנת להבטיח התקדמות, יש לתת טיפול תוך התחשבות בתוכנית ובבסיס יציב מאוד. "עלה מנוהל כמו בית ספר. בכל כיתה מוקצה פיזיותרפיסט, וכל יום בעלה מאורגן בצורה קיצונית, מתוכנן למקסימום כדי להבטיח שכל ילד יפיק את המרב מכל פעילות. המטרה שלנו היא להבטיח שהם כל הזמן מתקדמים ומתקדמים"

ניתן לראות את ההצלחה של עלה בהתרגשות בקולה, הינדי מגוללת את אחד הסיפורים האהובים עליה.

"היה ילד שהגיע לעלה בגיל שמונה חודשים עם מחלה גנטית נדירה. תפקודו הקוגניטיבי היה מוגבל ביותר, היה לו צינור הזנה ומעט מאוד שליטה על גופו. מעולם לא חשבתי שהיא ילך או אפילו ישב לבד. אבל שנתיים אחר כך, בגיל שלוש, הוא הולך! הוא מתיישב, והוא אפילו יכול לאכול בכוחות עצמו. היא סיפור הצלחה אמיתי. "

עלה הוא מקום שמוכיח שלאהבה וטיפול אמיתי אין גבולות: "מה שמדהים באמת בעלה הוא שזה באמת כולל. אנו מתייחסים לכל בן אנוש, לא משנה מאיפה הם מגיעים. זה משהו שהוא ייחודי ל- עלה, המיוחד גם לישראל כמדינה. "

עלה הוא מקום לילדים ולמבוגרים בכל הגילאים: "ישנם תינוקות בני כמה חודשים בעלה, ילדים קטנים, בני נוער ואפילו תושב אחד בשנות השלושים לחייו. עלה הופך לבית שלהם, המקום בו הם גדלים. זה כמו משפחה. בלי עלה,  הילדים האלה היו תקועים בבתי חולים ולא היו להם גישה לטיפול הולם"

יש לי הזדמנות מתמדת לעשות את ההבדל. וזה מה שהופך את עלה לכל כך מיוחד.