אודות עלה

עלה – בית לאנשים עם צרכים מיוחדים

רשת מרכזי עלה הוקמה בשנת 1982 על ידי קבוצת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים. הורים יזמים אלו היו נחושים וחדורי מטרה – להעניק לילדיהם חיים מלאים ובעלי ערך, בהם יתפקדו תוך מיצוי מלוא יכולותיהם. עם הזמן, הגרעין שנבט הוליד רשת רחבה וייחודית – ארבעה מרכזים ברחבי הארץ, המהווים בית חם, ומספקים מענה טיפולי ושיקומי לאוכלוסייה עם מוגבלות שכלית התפתחותית קשה ומורכבות רפואית. חלומם של המייסדים התגשם.
ארבעת מרכזי עלה בבני ברק, ירושלים, גדרה והנגב מעניקים טיפול מקצועי ליותר מ– 850 תינוקות, ילדים, מתבגרים ומבוגרים עם צרכים מיוחדים. המענה ניתן באמצעות מערך שירותים איכותי בתחומי הרפואה, הסיעוד, מקצועות הבריאות, השיקום, החינוך המיוחד ופעילויות הפנאי. בנוסף, מפעילה עלה מרפאות קהילתיות לטיפול בכלל האוכלוסייה. כל המרכזים פועלים בסטטוס מלכ"ר.
במרכזי עלה מועסק צוות מקצועי עתיר מוניטין, ידע ייחודי והתמחות ספציפית בתחומי המקצוע השונים. הצוות כולל: מורות, גננות, סייעות שיקומיות, פיזיותרפיסטיות, מרפאות בעיסוק, קלינאיות תקשורת, הידרו-תרפיסטים, תזונאים, רופאים, אחיות, צוות פסיכו-סוציאלי ומטפלים רגשיים במוסיקה, אמנות ועוד. צוות עלה מתייחס לדיירים בכבוד ובאהבה, ומטפל בהם במסירות לאורך שנים ארוכות.
כל הפעילות הענפה ברשת מבוססת על ההכרה בזכותם של דיירי עלה לחיים מלאי סיפוק ומשמעות, נוחים ומאושרים, ועל האמונה החזקה ביכולותיהם להגיע להישגים משמעותיים. זאת תוך שמירה על כבודם העצמי, טיפוח אישיותם ושילובם במשפחה, בחברה, ובקהילה. הצלחותיהם הגדולות של הדיירים נמדדות גם בצעדים קטנים של שינוי.
הנהלת עלה מעודדת את בוגריה להשתלב כחלק יצרני בחברה הישראלית. הם עוסקים, בין השאר, באומנות, בהכנת מוצרי יודאיקה ופריטי נוי בעבודת יד, הנמכרים ליחידים, לארגונים ולחברות כשי עם ערך מוסף. כל ההכנסות מפעילות חשובה זו מוקדשות לרווחת דיירי עלה.
כשאין סוף לאהבה המוענקת, אין סוף גם לפוטנציאל המתממש.


עמותת עלה פועלת במדינות הבאות: ישראל, בריטניה, ארצות הברית, גרמניה, ספרד, הולנד, קנדה ושוויץ.


משרד ראשי: רח' אהרונוביץ 12 ת.ד. 435 בני ברק 51103
טל: 03-6171888 פקס: 153-3-6171880 aleh@aleh.org

בעלה אנו מאמינים שלכל אדם, עם מגבלותיו יש את הזכות לאיכות החיים הטובה ביותר לצד דאגה מסירות ואהבה ללא גבול. דרך תמיכות מוגברות ותכניות קידום אישיות ובשילוב טכנולוגיות חדשניות, הצוות מוביל ומאתגר את הדיירים להתפתח, לחיות חיים מלאים ולהגשים את עצמם.

אנחנו בעלה נמצאים כאן בשבילם ומאמינים בכוחם לממש את הפוטנציאל שלהם ולהתגבר על כל מוגבלות, קשה ככל שתהיה.

עמותת עלה כוללת ארבעה סניפים ברחבי הארץ: בני-ברק, ירושלים, גדרה ובנגב.

העמותה תמשיך להוביל בתחום העשייה המקצועית ושיפור איכות החיים של אוכלוסיות עם מוגבלויות התפתחותיות שונות.

ילדי ובוגרי עלה הינם חלק מאוכלוסייה ייחודית עם מוגבלות שכלית התפתחותית ומוגבלויות מוטוריות שונות ועם מצבים רפואיים מורכבים. עמותת עלה רואה בכל ילד ו/או בוגר , אדם הזכאי לאיכות חיים מרבית תוך התייחסות ומתן מענה מתאים לצרכיו הרפואיים, שיקומיים, פיזיים ורגשיים.

עם השנים, פותחה בעלה מומחיות למתן מענה מקצועי ייחודי המתבטא בתכניות התערבות שהוכחו כמשפיעות ומחוללות שינוי במגוון תחומים. שותפים לכך אנשי מקצוע מתחומים רבים: סיעוד, טיפול ושיקום, אדמיניסטרציה, רפואה, חינוך, עבודה סוציאלית, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, תקשורת, דיאטנית, מטפלים רגשיים ועוד. תוכניות אלו נבנות בהתאמה אישית ומתוך היכרות עמוקה עם האוכלוסייה ובשילוב ידע מקצועי מעמיק ורחב. נמשיך להעמיק את הכלים ואת הידע המקצועי והמחקרי בתחומים השונים לרווחת הילדים והבוגרים.

מרכזי עלה מובילים שילוב- עם הפנים לקהילה: במרכזי עלה מוצעים שירותי שיקום למטופלי חוץ מהקהילה, מרפאות שיניים לאנשים עם צרכים מיוחדים, מעונות יום שיקומיים, גנים, בתי ספר לחינוך מיוחד ומרכזי יום לבוגרים.

הנהלת עלה מעודדת את בוגריה לקחת חלק יצרני בחברה הישראלית. הבוגרים עוסקים, בין השאר, בהכנת מוצרים ופריטי נוי הנמכרים בירידים ובחנויות. כל ההכנסות מוקדשות לרווחת ילדי ובוגרי עלה. לקידום איכות החיים של דייר עלה ומקבלי השירות, נמשיך לחתור לשיפור המודעות הסביבתית והחברתית, לפעול לקידום החקיקה ולהטבת המדיניות.

עלה תמשיך להוות מוקד ידע, הדרכה ולימוד לאנשי מקצוע ממגוון תחומים, למשפחות, לאנשי אקדמיה ולאנשי מפתח בארץ ומחוצה לה.

יום בעלה

בוקר טוב!

בוקר טוב!

שרי מתעוררת לקולה העליז של נעמה, המטפלת שלה. נעמה רוחצת אותה במקלחת, חוגרת את המתקן המייצב את גופה, ומסייעת לה לבחור את הבגדים האהובים עליה.

ארוחת בוקר

ארוחת בוקר

שרי יושבת בכסא המיוחד שלה ונהנית מארוחת בוקר – חביתה ודייסה – בעוד נעמה מסייעת לה להחזיק בידה כפית.

בית ספר

בית ספר

שרי מסיעה את כסא הגלגלים המיוחד שלה לתוך כתתה, ומברכת בבוקר טוב את ששת חברותיה ללימודים, מורתן, המורה המסייעת, המטפלת ומתנדבת שירות הלאומי. היום היא נהנית ללטף את בובי, ארנב ורוד-אוזניים, במסגרת תרפיה בבע"ח עם חיות מחמד. לאחר-מכן מתקיימים לימודים בשילוב מחשבים, בעזרת תוכנת תקשורת מיוחדת ומגוון משחקים לפיתוח כישורים קוגנטיביים.

הפסקת עשר

הפסקת עשר

שרי משתתפת בתכנית המשלבת פעילות קבוצתית עם ארוחת עשר, אותה מפעילה מרפאה בתקשורת, המדריכה את הילדים כיצד להפעיל אביזרי תקשורת כדי להצביע במה הם בוחרים. היום, שרי בחרה לאכול רסק תפוחי עץ ולשתות שוקו.

טיפול פרטני

טיפול פרטני

הפיזיותרפיסטית של שרי עוזרת לה לפתח שליטה טובה יותר בשרירים וחיזוקם, שרי נרגעת בחדר מלא אורות, צבעים, ריחות, תנודות ומוזיקה.

ארוחת צהריים

ארוחת צהריים

הקלינאית מצטרפת לתזונאית כדי לצפות ביכולת השיפור של שרי לאכול בכוחות עצמה ולעכל את האוכל שלה, ולתכנן את הצעדים הבאים בעידוד לרמה גבוהה יותר של עצמאות.

שעת מנוחה

שעת מנוחה

שרי עוצמת עיניים ונהנית ממנוחה שהרוויחה ביושר. נעמה מסיימת את המשמרת שלה, וטלי מחליפה אותה.

פעילות חברתית

פעילות חברתית

שרי וחברותיה נהנות מיציאה קצרה לגינת המשחקים הסמוכה, יחד עם קבוצת מתנדבות

פעילות אחר הצהריים

פעילות אחר הצהריים

מיכאל, ליצן רפואי מקצועי, מפוצץ בלונים ומושך חיוכים ענקיים משרי וחבריה. בעזרתה של טלי, הקבוצה מציירת בצבעי אצבע – אחת הפעילויות החביבות עליהם.

ארוחת ערב

ארוחת ערב

טלי עוקבת אחר ההוראות שהותירו הקלינאית והתזונאית, ושרי מנסה ללעוס את כדורי הבשר והירקות בפיה בכוחות עצמה. טלי רושמת דיווח מהיר על ההישגים של שרי.

בדיקה רפואית

בדיקה רפואית

שרי מסיעה עצמה על כסא הגלגלים למרפאה ואומרת שלום לאחיות. הן בודקות את לחץ-דמה ונשימתה. סייעת שיקומית עוזרת לשרי להוציא את ההפרשות העודפות מדרכי הנשימה העליונות.

לילה טוב

לילה טוב

"חלומות נעימים," לוחשת טלי, בעודה נועלת את מעקה המיטה של שרי, מכסה אותה בשמיכה ונושקת לה נשיקת לילה טוב.