אביזרי תת"ח מיוחדים וגופים מייעצים

אביזרי תת"ח מיוחדים וגופים מייעצים

כותבת: צופית אלבק  MSC.Ed, יועצת חינוכית לתת״ח

בית ספר עלה מוריה

מעון שיקומי לוד, מרכז ״אומר״ לתת״ח וטכנולוגיה מסייעת

השימוש באביזרי תת״ח (=תקשורת תומכת חליפית) מקובל כיום במוסדות רבים המטפלים באנשים עם מוגבלויות החל ממעונות יום וגנים, דרך בתי ספר לחינוך מיוחד וכלה במוסדות בקהילה. התת"ח בשימוש עם תלמידים על הספקטרום האוטיסטי, תלמידים עם מגבלות פיזיות וליקויים סנסוריים בראיה ו/או שמיעה ותלמידים עם עיכוב התפתחותי ולקות קוגניטיבית.

קלינאי תקשורת בשילוב עם ריפוי בעיסוק ואנשי מקצוע המתמחים בתת״ח משתפים פעולה בהתאמת העזרים הנכונים לפי הצרכים הספציפיים של המטופל או של המסגרת בה מתבצעת תקשורת.

ערכת לוחות תקשורת יעודיים לחולים המאושפזים במחלקות מונשמים וטיפול נמרץ פותחה ע״י קלינאיות התקשורת בצוות ״אומר״

(https://omeraac.weebly.com).

בפרויקט ״הזכות להשמיע קול": (https://YouTube.com/watch?v=u9fJf2TcF5c) הוכנה ערכת תת״ח מיוחדת לחקירה והעדה (מתן עדות) במשטרה של אנשים עם מוגבלות תקשורתית מורכבת. הערכה פותחה בעזרת קלינאית התקשורת נטע בן זאב, ונכנסה לשימוש בתחנות המשטרה במחוז ירושלים.

שירות ייחודי אחר מאפשר הערכה, התאמה, והשאלה לתקופת ניסיון, של מגוון מכשירי תקשורת ניתן בעזר מציון סניף בני ברק ב״מרכז הארצי להשאלת מכשירי תקשורת״. המרכז פועל בהנהלת יונית הגואל -קרניאלי קלינאית תקשורת, מטפלת בקשיי שפה(עיכוב התפתחותי בדיבור, בעיות שפה) ובהפרעות קשר PDD.

בשל ההתפתחות הטכנולוגית  המואצת  של מערכות תת״ח ממוחשבות עם יכולת לתפעול על ידי מתגים, סריקה ומיקוד מבט, התווספו גם יחידת הנגשה מוטורית – בהנהלת דבי בן-טל מרפאה בעיסוק,ומרכז ״אומר״ להערכה ומתן הדרכה רב מקצועית בתחום התת״ח. (www.ami.org.il/default.asp?V_DOC_ID=1873)

את משתמשי התת״ח ,משפחותיהם, ואנשי מקצוע, מייצגת עמותת אייזק ישראל שיוסדה על ידי ד"ר ג'ודי וויין, קלינאית תקשורת, כסניף הישראלי של ארגון אייזק הבינלאומי. הארגון וולונטרי ומטרתו לקדם ולפתח את תחום התת״ח ואת הזכות הבסיסית של כל אדם ,למרות וללא קשר לרמת מוגבלותו, לתקשר עם סביבתו. השנה לאחר מאמצים מרובים של הוועדה לקידום חקיקה באייזק ישראל ובשיתוף עם  גורמים נוספים בקהילה, זכו משתמשי התת״ח בהכרת משרד הבריאות ומערכות תקשורת כמומחי תקשורת וכד׳ נכנסו לסל הבריאות.( www.isaac.org.il)